Spotkajmy się na III edycji targów CLEANING EXPO w Poznaniu!!! 22-23.10.2024 ->  

Organizator:

Dezynfekcja bez udziału człowieka - innowacyjny pomysł naukowców z Politechniki Białostockiej

Podziel się

Polscy naukowcy znów zaskakują! Innowacyjne podejście zaowocowało nowoczesnym, autonomicznym robotem wykorzystującym światło UV-C w walce z wirusem.

RobUV to projekt naukowców z Politechniki Białostockiej: Dr hab. inż. Macieja Zajkowskiego, prof. PB, Dr hab. inż. Kazimierza Dzierżka, prof. PB, Dr inż. Piotra Kardasza oraz mgr inż. Macieja Rećko. Jest to autonomiczny robot do dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów. Maszyna jest w stanie samodzielnie przeanalizować przestrzeń, w której się znajduje i dopasować intensywność i czas promieniowania do warunków i powierzchni, którą ma zdezynfekować. Robot bez pomocy operatora omija przeszkody na zaplanowanej trasie.

Do odkażania maszyna wykorzystuje specjalne emitery światła UV-C. Dzięki tej technologii urządzenie zabija nie tylko wirusy, lecz również bakterie i drobnoustroje. Robot również dekontaminuję pomieszczenie, w którym się znajduje - oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji.

W naturze promieniowanie UV-C jest generowane przez Słońce, jednak ziemska atmosfera całkowicie je pochłania. Właśnie dlatego ten rodzaj światła UV spotykany jest tylko dzięki specjalnym lampom. UV-C uszkadza DNA lub RNA patogenów zawierających kod DNA, przez co nie mogą się one rozmnażać. Takie drobnoustroje nie stanowią już zagrożenia dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie dezynfekcji promieniowaniem UV-C w walce z koronawirusem.

Urządzenie otrzymało nagrodę Defender dla najbardziej innowacyjnych i perspektywicznych produktów zwiększających bezpieczeństwo państwa na XXVIII Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO 2020 w Kielcach. Teraz RobUV rozwijany jest we współpracy ze szpitalem MSWiA w Białymstoku, jako projekt Protect Med.

 

Źródło informacji: Politechnika Białostocka