Spotkajmy się na II edycji targów CLEANING EXPO w Poznaniu!!! 24-25.10.2023 ->  

Organizator:

Oczyszczacz powietrza rodem z Science-Fiction! - WAAM ULI autorstwa inżynierów Politechniki Śląskiej

Podziel się

Oczyszczacz powietrza ULI jest oparty na unikalnych rozwiązaniach, które zapewniają jego skuteczność potwierdzoną badaniami.

Dzięki współpracy inżynierów Politechniki Śląskiej i absolwentów tej uczelni tworzących startup technologiczny WAAM powstał oczyszczacz powietrza WAAM ULI. Urządzenie wyróżnia nietypowo zaprojektowany kanał powietrzny – przepływ powietrza jest nielinearny w miejscach, w których zastosowano LED-owe lampy UV-C. W konstrukcji wykorzystano 2 wysokowydajne wentylatory, które znacznie zwiększają wydajność oczyszczacza.

Urządzenie zaprojektowano z myślą o szpitalach, szkołach i budynkach niedostatecznie wentylowanych. Z tego powodu, oczyszczacz wyposażono m.in. w czujnik foniczny wykrywający hałas na szkolnym korytarzu. Wykrywając uczniów na przerwie, urządzenie automatycznie włącza tryb maksymalnych obrotów w celu filtracji powietrza. Innym specjalistycznym rozwiązaniem są dedykowane wloty powietrza, które pozwalają na pobór świeżego powietrza z zewnątrz, a następnie oczyszczenie go dzięki filtrom HEPA.

WAAM ULI potrafi wyeliminować aż 52% cząstek aerozolu bakteryjnego obecnego w powietrzu pomieszczenia. Jest to nadzwyczajny wynik – badania wykazały, że standardowy oczyszczacz powietrza redukuje stężenie aerozolu bakteryjnego o ok. 18%-26%.

W skład zespołu projektowego wchodzą: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń, dr inż. Magdalena Bogacka, dr inż. Waldemar Ścierski i dr inż. Ewa Brągoszewska, a także dr inż. Artur Czachor.

Źródło: Politechnika Śląska, WAAM Machines