Spotkajmy się na III edycji targów CLEANING EXPO w Poznaniu!!! 22-23.10.2024 ->  

Organizator:

Sprzątanie hal magazynowych - praktyczne porady dla właścicieli hal przemysłowych

Podziel się

Dokładne czyszczenie hal produkcyjnych jest konieczne, jeśli chcesz zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i komfortowe warunki pracy, a co za tym idzie - wysoką wydajność swojego zakładu. Trzeba również pamiętać, że nie tylko o komfort i wydajność chodzi - kwestia czystości pomieszczeń obiektów przemysłowych określają zasady BHP i Sanepidu.

 

Sprzątanie hali produkcyjnej nie jest jednak zadaniem prostym, jeśli nie wie się jak robić to prawidłowo - przeczytaj poniższy poradnik, aby skutecznie dbać o czystość na Twojej hali produkcyjnej.

Utrzymanie czystości na hali produkcyjnej - dlaczego jest konieczne?

Hale produkcyjne czy powierzchnie magazynowe to dość specyficzne środowisko pracy, w których wydajność pracowników jest szczególnie ważna. A w miejscu pracy pracownik powinien czuć się komfortowo - zadbane otoczenie sprzyja efektywności pracowników. Zgodnie z obowiązującym prawem pracownikowi należy także zapewnić bezpieczeństwo w miejscu pracy.

Czysta podłoga wykonana z bezpiecznych materiałów, brak zalegających śmieci, odpadów i elementów wyposażenia, o które łatwo się potknąć, starannie wyczyszczone urządzenia - zapobiegają prozaicznym, lecz zagrażającym zdrowiu i życiu wypadkom. Na końcu - higiena zakładu jest najlepszą wizytówką firmy, która sprawia wrażenie solidnej i sumiennej.

Plan sprzątania hal produkcyjnych - jak może Ci pomóc?

Sprzątanie hal produkcyjnych czy magazynów jest zadaniem skomplikowanym pod względem logistycznym, dlatego dobrze jest stworzyć plan sprzątania hal i stosować go w praktyce bez żadnych odstępstw. W ten dość prosty sposób sprzątanie magazynów będzie odbywało się regularnie i zawsze o czasie, środki czystości będą zawsze pod ręką i gotowe do użytku, a ryzyko wypadków zostanie zminimalizowane. Należy pamiętać, że plan powinien obejmować nie tylko sprzątanie podłóg, ale także linii produkcyjnych i wszelkich trudno dostępnych miejsc powierzchni magazynowych.

Profesjonalne firmy sprzątające - skorzystaj z ich oferty

Na rynku funkcjonują oczywiście firmy zewnętrzne, które oferują sprzątanie hal magazynowych - i jeśli nie masz doświadczenia lub czasu na precyzyjne zaplanowanie przebiegu prac, skorzystaj z ich usług. Dlaczego warto? Ponieważ to zdejmuje z Twoich barków odpowiedzialność za utrzymanie czystości i porządku w Twoich zakładach produkcyjnych - czyszczenie hal przemysłowych pozostawiasz w rękach profesjonalistów.


Sprzątanie hal produkcyjnych czy magazynów wymaga nie tylko czasu i umiejętności, ale również wiedzy i wyposażenia. Trzeba mieć odpowiedni sprzęt, na przykład odkurzacze przemysłowe i umieć dopasować środki czystości oraz metody czyszczenia do danej powierzchni, aby nie uszkodzić jej. Sprzątanie hal przemysłowych warto również zorganizować w taki sposób, aby nie przerywać ciągłości pracy maszyn i ludzi - a to zapewni Ci właśnie zatrudnienie do tej pracy firmy zewnętrznej.

Zasady bezpieczeństwa

Jeśli chodzi o czyszczenie obiektów przemysłowych, mamy do czynienia z dwoma rodzajami zagrożeń - kontaktem z samymi środkami czystości oraz z pracą na wysokości, na przykład w czasie mycia elementów oświetlenia lub wysoko usytuowanych okien. Aby móc uniknąć zagrażających życiu lub zdrowiu wypadków, lub uszkodzenia czyszczonych powierzchni, należy więc znać zasady bezpieczeństwa dotyczące obydwu tych kwestii.

Sprzątanie magazynów i zakładów przemysłowych czasem wiąże się z koniecznością użycia mocnych środków chemicznych - czy wiesz, w jakich przypadkach konieczne jest nałożenie maseczki ochronnej i jakie jakości powinna ona być? Czy Twoi pracownicy mają badania wysokościowe i ukończone szkolenie? Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi: "nie", to najlepszym wyjściem będzie, jeśli zlecisz sprzątanie w swoich halach produkcyjnych firmie zewnętrznej.

Czy rozwiązania ekologiczne mogą się sprawdzić?

Oczywiście! Podobnie jak o swój dom, możesz dbać o czystość hal magazynowych za pomocą detergentów ekologicznych, które są równie skuteczne, a nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dobrym przykładem jest tu soda oczyszczona, która świetnie usuwa zabrudzenia lub zwykły ocet używany do dezynfekcji powierzchni. Zastosowanie rozwiązań ekologicznych to korzyść dla użytkownika, osoby sprzątającej i dla środowiska.

Usuwanie specyficznych zabrudzeń

Zakłady produkcyjne czy hale przemysłowe to środowiska, w których mogą pojawić się zarówno te bardzo typowe zabrudzenia (kurz, pył, osady z kamienia), jak i te nietypowe, na przykład wycieki cieczy roboczych (smary, oleje, impregnaty), pyłów roboczych czy substancji niebezpiecznych. W takich przypadkach konieczna jest znajomość zasad usuwania lub neutralizacji tych zabrudzeń tak, aby zostały one skutecznie i bezpiecznie usunięte.


Przygotowanie hal do audytów

Każdy, kto działa w branży przemysłowej, musi liczyć się z możliwością, że przeprowadzony zostanie w jego zakładzie audyt ISO lub innego rodzaju kontrole. Przy braku systematyczności w utrzymywaniu porządku w zakładzie może się w czasie kontroli okazać, że jednak jakieś istotne zadanie zostało pominięte. Te prace należy wykonać, aby utrzymać zakład w gotowości do audytu/kontroli:

wyczyszczenie posadzek, sufitów, przeszkleń i elementów konstrukcji,
umycie ścian i oświetlenia,
odkurzanie posadzek i wszelkich elementów wewnętrznej infrastruktury,
odpylanie powierzchni, w tym również miejsc trudno dostępnych,
czyszczenie elementów linii produkcyjnych,
czyszczenie elewacji.


Podsumowanie

Sprzątanie hal produkcyjnych i hal magazynowych to zajęcie wymagające czasu, sporego nakładu pracy oraz wiedzy, ale jest konieczne dla zachowania wysokich standardów warunków pracy oraz bezpieczeństwa w zakładzie. Warto w tym względzie postawić na doświadczenie i profesjonalizm i zlecić zadanie firmie zajmującej się utrzymaniem porządku w obiektach przemysłowych.

Źródło: https://www.pless.pl. Zapoznaj się z pełną treścią artykułu: https://www.pless.pl/wiadomosci/79763-sprzatanie-hal-magazynowych-praktyczne-porady-dla-wlascicieli-hal-przemyslowych