Spotkajmy się na II edycji targów CLEANING EXPO w Poznaniu!!! 24-25.10.2023 ->  

Organizator:

ZAPEWNIAMY STAŁĄ JAKOŚĆ NAJLEPSZEJ HIGIENY - wywiad TORK

Podziel się

Zrewolucjonizowaliśmy branżę, wprowadzając technologię sprzątania opartego na danych – podkreśla Arkadiusz Korbiel, Commercial Director CEE Essity Professional Hygiene. Z produktami marki TORK będzie można zapoznać się już podczas nadchodzących targów Cleaning Expo - 4-5 października 2022 w Poznaniu!

Grzegorz Przepiórka: Tork proponuje pierwszą na świecie usługę recyklingu papierowych ręczników do rąk – Tork PaperCircle. Tak proste, a tak genialne. Jak w praktyce działa ta innowacja? Jak ją wdrożyć?

Arkadiusz Korbiel: W pełni się zgadzam, że jest to świetne rozwiązanie, chociaż muszę przyznać, że wcale nie takie proste, bo wymaga od Essity nie tylko kompleksowych i unikatowych rozwiązań logistycznych, które tworzymy z naszymi partnerami, ale też właściwych oraz nowoczesnych maszyn, które potrafią przetworzyć ręcznik. Idea ponownego wykorzystania zużytych ręczników papierowych przewijała się wśród innowacyjnych pomysłów w naszej firmie od dłuższego czasu, ale teraz jest już częścią naszej stałej oferty i ogromnie się cieszę, że jest dostępna również w Polsce. Po stronie klienta jest jedynie zapewnienie, że do koszy na zużyte ręczniki są wrzucane… zużyte ręczniki. Resztą zajmujemy się my. Odbieramy je, dostarczamy do odpowiednich fabryk i tam przetwarzamy w wysokiej jakości produkty higieniczne. A żeby wdrożyć to rozwiązanie, wystarczy skontaktować się z naszymi przedstawicielami, dystrybutorami lub poprzez stronę www.tork.pl

G.P.: O ile jesteśmy w stanie zmniejszyć wpływ na środowisko dzięki Tork PaperCircle? I jakim wzięciem obecnie cieszy się to rozwiązanie (również w Polsce)?

A.K.: Program pozwala ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 40% w stosunku do zwyczajowej produkcji ręczników papierowych. Rozwiązanie ma na świecie wielu zwolenników i użytkowników wśród klientów z różnych branż. W Polsce dopiero rozpoczęliśmy ten program, ale zyskał już duże zainteresowanie i wspólnie z naszymi pierwszymi klientami realizujemy cele służące ochronie środowiska i klimatu.

G.P.: Projektowanie produktów i usług odpowiadających na potrzeby społeczeństwa opierającego się na gospodarce cyrkularnej to jeden z zasadniczych kierunków działania marki Tork, ale nie jedyny sposób na zaangażowanie w zrównoważony rozwój. Jakie jeszcze ekologiczne rozwiązania są w firmie implementowane, chociażby w zakresie ograniczenia śladu węglowego produktów, użytych surowców czy ograniczenia zużycia plastiku powstałego w oparciu o paliwa kopalne?

A.K.: Co roku stawiamy sobie nowe cele. Do 2025 roku 100% naszych plastikowych opakowań będzie nadawało się do recyklingu i będą one wykonane w 30% z materiałów wtórnych – niektóre produkty już mają takie opakowania. Obecnie 90% opakowań Tork jest wykonanych z surowców odnawialnych. Dzięki technologicznym innowacjom od 2011 roku ograniczyliśmy o 18% emisję dwutlenku węgla przy produkcji ręczników. 99% składników Tork czystego mydła w pianie jest pochodzenia naturalnego, produkt łatwo ulega biodegradacji. Nasze fabryki podejmują szereg zrównoważonych inicjatyw, stale badamy nowe metody produkcji. Jesteśmy w stanie wytwarzać wysokiej jakości produkty higieniczne ze słomy pszennej, odnawialnego surowca będącego produktem ubocznym przemysłu rolnego. W Kostheim w Niemczech trwa projekt pilotażowy zakładający użycie ekologicznego wodoru do produkcji artykułów papierowych, a fabryka w Lilla Edet w Szwecji to pierwszy zakład na świecie produkujący na dużą skalę produkty z celulozy przy zerowej emisji dwutlenku węgla.

G.P.: Poza Tork PaperCircle, o którym rozmawialiśmy, jakie jeszcze produkty z oferty Tork (i w jaki sposób) pozwalają ograniczyć wpływ na środowisko?

A.K.: Nasze produkty powstają z my ślą o redukcji odpadów i ograniczeniu emisji dwutlenku węgla. Przykładem jest system papieru toaletowego Tork Midsize bez gilzy, który pozwala zmniejszyć ślad węglowy w porównaniu z tradycyjnym papierem toaletowym o 11%. Nasi eksperci pracują nad tym, aby dozowanie było jak najbardziej efektywne. Udoskonalony składany format czyściw i ręczników ułatwia magazynowanie, a sposób dozowania – odcinek po odcinku – oznacza, że sięgamy tylko po ten, którego używamy. Podobnie jest w przypadku systemu serwetek Tork Xpressnap Fit – skompresowane wkłady, system składania serwetek i dozowanie po jednym odcinku pozwalają na rzadszą wymianę produktu i redukcję odpadów. W systemie Tork PeakServe ręczniki zostały skompresowane i połączone. Dzięki temu dwa razy więcej materiału zajmuje mniejszą przestrzeń. Większa wydajność, łatwość magazynowania i obsługi to największe atuty tego rozwiązania. Z kolei Tork Biobased czyściwo wielozadaniowe do trudnych zabrudzeń w 99% jest wykonane z materiałów pochodzenia roślinnego. Posiada ono certyfikat TUV Austria – OK Biobased, który potwierdza roślinny skład produktu. Jednocześnie osiąga najwyższe noty w kategorii czyszczenia.

G.P.: Pandemia uwydatniła potrzebę higieny i wzmogła zastosowanie skutecznych rozwiązań w tym zakresie, zwłaszcza w biurach. W tym kontekście bezpieczeństwo sanitarne równa się bezpieczeństwo biznesu. Jak je zapewnić, jak mogą w tym pomóc produkty Tork?

A.K.: Najwyższe standardy higieny od zawsze są dla nas priorytetem i w tym aspekcie nasza firma nigdy nie szła na krótkowzroczne kompromisy. W całym procesie rozmowy z klientem staramy się znaleźć rozwiązania, które uwzględniają jego indywidualną specyfikę, a przy tym są zarówno wysokiej jakości, jak i ekonomiczne w swoim funkcjonowaniu. Zależy nam, by na naszą ofertę patrzeć jako na całościowy pakiet służący bezpieczeństwu pracowników i klientów, a przy tym wspierający realizację ważnych celów społecznych. W ofercie mamy pełną gamę produktów higienicznych powiązanych z estetycznymi i funkcjonalnymi urządzeniami dozującymi, które mogą być też wyposażone w specjalne czujniki, informujące np. personel sprzątający, gdzie warto uzupełnić wkład. Dzięki temu jesteśmy w stanie nie tylko zoptymalizować proces sprzątania, ale też zapewnić stałą jakość najlepszej higieny, co jest niezwykle ważne dla komfortu wszystkich osób na terenie danego obiektu.

G.P.: W Polsce mamy do czynienia z boomem na certyfikowane obiekty biurowe. Dzięki jakim produktom Tork można zyskać punkty w procesie certyfikacji?

A.K.: Certyfikacje stały się w Polsce standardem, a budynki biurowe są najczęściej certyfikowanymi obiektami. Nasze produkty pomagają zdobywać punkty za tzw. innowacje. Mydła w pianie pozwalają ograniczyć zużycie wody, a samozasysające wkłady – zmniejszyć ilość odpadów nawet o 70%. Innym przykładem jest system tzw. niekończących się ręczników Tork PeakServe. Ten wyjątkowy system dozowania w połączeniu z najnowszą i unikatową technologią produkcji oraz składania ręczników zapewnia ich stałą dostępność, efektywność używania oraz pełną higienę rąk. To rozwiązanie jest przy tym niezwykle ekologiczne i ekonomiczne i od momentu pojawienia się tego produktu na rynku jest jego niekwestionowaną gwiazdą.

W uzyskaniu punktów w procesie certyfikacji z pewnością pomoże wdrożenie wcześniej wspomnianego Tork PaperCircle. Kolejnym rozwiązaniem przeznaczonym też dla budynków biurowych jest Tork Vision Sprzątanie. Zrewolucjonizowaliśmy branżę, wprowadzając technologię sprzątania opartego na danych.

G.P.: Certyfikacja obiektów to nie przypadek. Rosną wymogi prawne, ceny energii, ale wzrasta również świadomość użytkowników, co potwierdza badanie Tork Eco Office, które może być barometrem dla branży biurowej i pracodawców. Biorąc pod uwagę zebrane dane, jaki kurs należy obrać w kształtowaniu przestrzeni pracy? Jak najszybciej i najskuteczniej przestawić stery?

A.K.: Wysokie wyniki certyfikacji są istotne, ale realnie wdrożone rozwiązania i podjęte działania – jeszcze ważniejsze. Według naszego ostatniego badania 84% pracowników oczekuje, że ich biuro będzie bardziej przyjazne środowisku. Ankietowani zwracają uwagę m.in. na brak pojemników na odpady segregowane, stale włączone komputery i drukarki zużywające ogromne ilości papieru. Przeszkadzają im cieknące krany, pojazdy firmowe zasilane benzyną, elektryczne suszarki do rąk i brak odpowiednich koszy do recyklingu. 66% osób przyznaje, że przy wyborze miejsca pracy zwraca uwagę na strategię zrównoważonego rozwoju firmy. To ważna wskazówka dla pracodawców, by tworzenie ekologicznych miejsc pracy uczynić priorytetem.

Recykling i ograniczanie odpadów, mniejsze zużycie energii oraz lepsza komunikacja wewnętrzna na temat ekologicznych inicjatyw są najważniejszymi kwestiami, z którymi muszą zmierzyć się firmy. Warto zacząć nawet od tych niewielkich, mało kosztownych przedsięwzięć, które razem mogą przynieść wiele korzyści.

 

źródło: https://builderpolska.pl/2022/09/22/zapewniamy-stala-jakosc-najlepszej-higieny/